Vstávate ráno unavený? Máme pár tipov ako to zmeniť
Každý z nás to už zažil. Je ráno, ale vstávame s väčšou únavou, než keď sme si išli večer ľahnúť. Spánok je dôležitý a ak je prítomná únava aj po niekoľkohodinovom spánku, je to problém. Zlý spánok Vám všetko zráta hneď nasledujúce ráno. Či už sú to bolesti pri pohybe, znížený reakčný čas či nervozita. Isté je, že následky si ponesieme celý deň. Od ideálu to má určite ďaleko. Dôvodov na zlý spánok môže byť hneď niekoľko. Často si za rannú únavu môžeme práve my. Možno Vám stačí zmeniť jednu vec. Máme pre Vás pár tipov ako sa kráľovsky vyspať.
1. Mobil
Vedeli ste, že po uložení do postele by sa mal spánok dostaviť do 30 minút. Ak nie, na vine môže byť aj Váš mobil. Produkcia melatonínu má významnú úlohu pri zaspávaní. Ak jeho produkciu nechceme potlačiť, vyvarujme sa sledovaniu mobilu aspoň pol hodinu pred spaním. Je totiž vedecky dokázané, že svetlo vlnovej dĺžky, vnímané ako modré ju potláča. Nechajte teda Váš mobil oddýchnuť a pripravte sa na ľahšie zaspávanie.
2. Jedlo a tekutiny
Aj Vy sa smejete z ľudí, ktorí nejedia po 18.tej hodine? Možno Vám zmrzne úsmev http://www.chatausmev.sk/ na perách. Títo ľudia vedia čo robia a nie je to len kvôli štíhlemu telu. Ak patríte k ľuďom, ktorí si večer k televízoru doprajú niečo drobné alebo dokonca poctivú porciu druhej večere. Môžete mať problém. Nielen so zažívaním a kilami navyše, ale aj so zaspávaním. Neskoré pitie je predzvesťou nočnej návštevy toalety. Spánok je prerušený a máte znova problém so zaspatím. Tak isto večerný pohárik vína môže spôsobiť oveľa nižšiu kvalitu spánku, než akú si zaslúžite. Ak sa teda rozhodnete dopĺňať tekutiny, odporúčame tak najneskôr hodinu pred spaním.
Tri hodiny pred spaním patria jedlu. Ak jete neskôr, Váš spánok bude ťažký a je dosť možné, že ho preruší bolesť žalúdka či pálenie záhy. Po výdatnej večery prichádza proces trávenia, ktorý je vo večerných hodinách spomalený a naplno sa rozbieha až nasledujúci deň. Telo miesto oddychu bojuje o strávenie potravy, ktorú ste mu doručili a miesto pokojného spánku Vás môže čakať aj prebdená noc. Dajte preto svojmu telu šancu na oddych.
3. Matrac
Kráľovstvo Vášho spánku je posteľ. Ak sa v nej však neustále prehadzujete a ráno vstávate dolámaný, je načase vymeniť Váš starý matrac za nový. Výberu sa oplatí venovať viac pozornosti ako si myslíte. Príliš mäkký matrac neposkytne správnu oporu chrbtici, rovnako ako jeho príliš tvrdá verzia. Ideálna je stredná tvrdosť s lepšou tepelnou vodivosťou. Dovoľte svojmu telu spať ako na obláčiku a dožičte mu kvalitný matrac. Vaša chrbtica sa Vám určite poďakuje a odmenou bude výdatný spánok a príjemné ranné prebúdzanie.
4. Ideálna poloha na spanie
Každý má tú svoju, bez ktorej nezaspí. Je jedno či ste schúlený do klbka či roztiahnutý krížom cez posteľ. Niekto spí rád na bruchu, niekto zaspáva na chrbte… Odborníci však radia zaspávať na boku a používať vhodný vankúš na podporu krčnej chrbtice. Polohu zaujmete jednoduchšie a nebudete cítiť napätie v oblasti hlavy a krku. Zaspávanie bude pre Vás pohodlnejšie a jednoduchšie.
5. Cvičenie vo večerných hodinách
Rozhodne neodporúčame aktívnu formu tréningu. V neskorších hodinách potrebujeme telo ukľudniť a pripraviť na spánok. Aktívny tréning v podobe kardia či silového tréningu sa neodporúča. S nadupanou dávkou adrenalínu sa Vám bude zaspávať naozaj ťažko. Zvoľte preto relaxačné cvičenie, skôr pomalé pohyby, jemný strečing, ktorý uvoľní stuhnuté svaly po celodennej námahe. Vhodnou alternatívou môže byť večerná joga.
6. Relaxácia
Ak si pred spaním miesto sledovania televízora pustíte relaxačnú hudbu a skúsite dychové cvičenia, rozhodne tým nič nepokazíte. Hudba navodzuje pocit kľudu, podporuje regeneračné procesy organizmu a pripraví na zdravý spánok nielen telo ale aj myseľ. Ak do toho zapojíte dychové cvičenia, ste na polovičnej ceste k rozprávkovému spánku. Mozog dostáva prísun kyslíku, potrebný na prácu a zároveň sa stabilizuje myseľ, prehltená množstvom informácií z celého dňa. Psychika totiž s kvalitou spánku úzko súvisí. Ak ste pred spaním v strese a nedokážete,,vypnúť,, Váš organizmus je poháňaný adrenalínom. A tým pádom je spánok v nedohľadne.
Dobrý spánok je doslova snom každého z nás…
Vyspite sa do dlhovekosti, kvalitným spánkom si posilujete zdravie. Váš mozog má priestor na fixáciu spomienok a vecí, ktoré ste sa cez deň naučili. Dobrý spánok zvyšuje Vašu výkonnosť a to nielen v práci ale aj v športe. Ste sústredenejší a pripravený pohotovo reagovať na rôzne situácie, ktoré Vás počas nasledujúceho dňa čakajú. Vaše telo lepšie reaguje na stresové a záťažové situácie. Benefitov dobrého spánku je oveľa viac… Dožičte preto svojmu telu oddych, aby ste ráno vstávali s úsmevom a plný energie. Na podporu spánku sme Vám priniesli niekoľko tipov. Od relaxácie pred spaním, pohodlným matracom, polohou, cez tipy na stravovanie pred spánkom. Ktorú vyskúšate ako prvú je iba na Vás.